tel:+905417709205

15 Şubat 2005’te kurulan bir YouTube, video izleme, yükleme ve canlı yayınlarla etkileşim yaptığımız bir platformdur. “1 günde izlenen video sayısı 5 milyardır. Her ay 1,9 milyar kişi ziyaret ediyor.” Türkler günlük ortalama 7 saat 57 dakika internette zaman geçiriyor.

Okul öncesinden başlayıp emeklilik yaşına kadar herkesin telefonunda bilgisayarında ve tabletinde YouTube kullanımı mevcuttur. Hatta evdeki televizyonlarda bile YouTube platformuna giriş yapılmaktadır.

Alanında uzman kişiler eğitimlerini ve tanıtımlarını video içerikleriyle faydalı bir şekilde bu platformda paylaşabilir. Yorumlar kısmından da son kullanıcıdan, izleyiciden geri dönüşlerini alarak işlerine ve eğitimlerine daha verimli içerikler katabilecek durumda olur.

E-Spor

Z ve Alfa kuşağının hayallerinden biri e-sporcu olmaktır. Sürekli gamerları takip etmek, oyunların YouTube üzerinden taktiklerini izleyip analiz etmek gerekmektedir.

El, bilek, göz koordinasyonlarının önemli olduğu bir meslek grubudur. Baby boomer, x ve y kuşağının bir kısmına göre bu e-spor, youtube yayıncılığı sektörü tamamen zaman kaybı gibi gözükse de e-spor ve oyun sektörü son 2 senede (2019-2022 yılları arasında) film ve müzik sektörünü geçen bir oyun sektörü mevcut.

Dizi, film sektöründeki televizyonda veya beyaz perdede yayınlanan her paylaşım, etkinlik veya görsel içerikler anında YouTube’a yükleniyor.

Etkinlikler, filmler, tiyatrolar gibi aktivitelerin tanıtımları günler ve aylar öncesinden yapılabilir.

Tiktok, Snapchat, instagram sonrasında YouTube’de artık kısa içeriklerle hızlı tüketim trendini yakaladı.Eylül 2020 tarihinden bu yana 60 saniyelik içeriklerle hap bilgiler, eğlence içerikli mizah konuları ele alınıyor. Öyle ki YouTube uygulamasını açınca direkt olarak Shorts kısımdan başlıyor. 

İnternetin ve teknolojinin son 20 senede çok hızlı ilerlemesi hem insanları korkutmalı (bilgi kirliliğinden dolayı) hem de heyecanlı olmalıdır. (saniyeler içinde dünyanın herhangi bir yerindeki bir videoyu, içeriği anında ulaşabilmek)

Dans ve müziğin insan üzerindeki etkisini bilen birçok pazarlamacı, sosyolog, iletişim uzmanları tiktok, spotify, youtube, instagram gibi sosyal medya platformlarından kitleyi manipüle etme konusunda çok profesyonel davranıyorlar.

Son tüketicinin tüketirken çok bilinçli olması gerekmektedir.”

Kaynakça


  1. https://www.ozeldersalani.com/youtube-un-egitimde-kullanimi
  2.  https://abapsikoloji.com/akademik-basari-icin-teknoloji-nasil-daha-verimli-kullanilabilir/

  3. https://www.brandingturkiye.com/youtube-istatistikleri-guncel/

  4. https://www.kigem.com/youtube-izleyerek-kendimizi-nasil-gelistirebiliriz.html

  5. https://datareportal.com/reports/digital-2021-turkey

  6. https://www.radaar.io/tr/destek-121/blog-388/youtube-nedir-ve-nasil-kullanilir-1116/