tel:+905417709205

Teknolojinin Türkiye’deki gelişmesini ele alacağımız zaman iki farklı yönde bakmak lazım. Bir ulusal yönden teknolojiye erişim imkanı. İki global yönden biz teknoloji yarışında nerede bulunuyoruz.

Tüketmeye başlamadan önce ürün ve cihazları tanımak ve teknoloji okuryazarlığına sahip olmak lazım. İnternet hem tüketiminde hem de üretiminde en büyük sermaye olarak görülmekte.

139 Ülke sıralamasında Türkiye mobil internette 62., sabit internette ise 103. sırada. Fiyatlandırma konusunda ise yine can yakmayan bir fiyatlandırma politikası olması lazım. Fiyat / performans denklemi hem üretirken hem de tüketirken çok önemli bir husustur.

Oyun, film ve dizi sektöründe izlemek ve oynamak aslında kimilerine göre tüketmekten ibarettir. Ama bir başka bakış açısından bakılacak olursa da film eleştirmenliği, e-spor oyunculuğu, e-spor koçluğu ve antrenörlüğü üretkenliği tetikliyor.

Mobil oyun oynama alışkanlıkları sadece tüketmek gibi gözüküyor. Ama bu oyun oynamayı youtube veya twitch üzerinden yayıncılıkla yapıldığında ise üretmek oluyor.

Belirli bir takipçi kitlesine ulaştıktan sonra o kitle ile bir tüketme eylemi yapmak bile aslında üretmek oluyordur.

Türkiye dünya genelinde oyun oynama sırasında ise 16. sırada. Yıllık 700 milyon dolara yakın bir oyuna giden bütçe var. 85.000.000 nüfuslu bir ülke olarak 1.400.000 nüfuslu Hindistan’dan bile daha fazla oyuna bütçe ayırabiliyoruz.

Türkiye’deki eğlence ve dijital oyun sektöründe turnuvalar, etkinlikler çok fazla yapılmaktadır. Valorant oyununda “FUT Esports takımı” Avrupa’da şampiyon olmuştur. Saatlerce antrenmanlar yaparak, mental dayanıklılıklarını en üst seviyede tutarak 5 kişilik takımlar halinde bir de koçla birlikte 6 kişilik saatlerce bilgisayar başında içerik üretenler oluyor.

Game Jam dediğimizde 48 – 72 saat gibi kısa bir zaman diliminde bir tema üzerinden hızlı bir şekilde takımlar halinde dijital oyun tasarımı ve geliştirme etkinlikleri oluyor.

Kaynakça

  1. Dünya internet hız sıralaması https://www.webtekno.com/dunyadaki-en-yuksek-internet-hizlari-aciklandi-h106436.html
  2. Oyun gelirlerinin ülkelere göre dağılımı
    https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Oyun_Gelirlerine_Gore_ilk_100_Ulke-85620.htm
  3. Türkiye’de e-spor ile Avrupa Şampiyonu olmak
    https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/spor/turk-valorant-takimi-fut-esports-takimi-avrupa-sampiyonu-oldu/674624#:~:text=Espor%20arenas%C4%B1nda%20T%C3%BCrkiye’yi%20farkl%C4%B1,ederek%20Avrupa%20%C5%9Fampiyonu%20olmay%C4%B1%20ba%C5%9Fard%C4%B1.
  4. Türkiye’de game jam (oyun geliştirme) etkinlikleri
https://globalgamejam.org/2022/jam-sites?country=TR