tel:+905417709205

Teknoloji Körlüğü Nedir Ve Nasıl Olunur?

Öncelikle teknoloji körlüğünden bahsedelim. Teknoloji körlüğü deyimini söylenmesindeki amaç egonun ve kibrin teknoloji kullanırken ki etkisini çok belirgin bir şekilde dile getirmektir. Eski bilgiye tutunup kalmak. İnovasyona açık olmamak gibi birçok problemin esas sebebi bunlar olabilir.

Masaüstü yazılımlar

Web tabanlı sistemler güncelliğini korumaya başlamadan önce local veri tabanları daha güvenli ve hızlı bakılıyordu. Bulut sistemlerinin çoğalması ile artık birçok yazılımsal otomasyonlar masaüstünden çıkıp web tabanlı
7 / 24 her yerden ve her zaman ulaşabilecekleri sunucuların tercih sebepleri çoğaldı.

Dijital Menajerlik

Üretenlerin dijitalde kendilerini sergilemelerinden sonra neredeyse 2010 ve sonrası yıllarında dijital menajerlik, sosyal medya yönetimi ve benzeri meslek grupları trend meslek gruplarının arasına girmeyi başardı.

Yeşilay

Bağımlılıklarla mücadele kapsamında 1920 yılında kurulan resmi kurumdur. “Teknodoz” olarak birçok rakibimizin dile getiremediği bir sorundan bahsetmek istiyoruz; bağımlılık.. Teknolojiyi kullan ama bilinçli kullan diyen bir hizmet sağlayıcı danışmanlık ve eğitim veren ciddi bir kurum oluyoruz. Ruhsal sağlığını koruyamadığımız hiçbir kişiye elektronik cihaz alamazsın.

Teknik Destek

Alanında uzman bilirkişiler ben bilirimci tavırlarla teknolojinin sadece kendilerine yontabilecekleri tarzdaki konularına hakim olmaları onları daha da ben merkezli kişiler yapabilir.Mobbinge maruz kalan veya direkt kendisinin takım arkadaşlarına mobbing uygulamak zorunda kalan var mıdır diye sormak sistemi sorgulamanın en başlangıç seviyesidir. 

Developer

Yazılımsal alanda kendini geliştiren, teknoloji körlüğünün en nadir gözüken birimidir diyebilmek için kendimizi ve işbirlikçi firmaları olabildiğince bilgiye odaklı katma değer sağlayan iş yapmalarını teşvik ediyoruz. Teknoloji körlüğü konu başlığının içine bu tarz developer veya altta ki gibi designer içerikler koyduk ki izleyicilerin ve okuyucuların bazen madalyonun diğer yüzünü de görmesini istedik. Hep başarısızlıkları duyarak olumlama yapılamaz..

Designer

Makine öğrenmesi, yapay zeka ve görüntü işleme gibi son ileri seviye teknoloji ile sanatın ve tasarımın da içeriklerindeki bolluk artarken bilinirlik artacaktır. Tasarım hayatında teknoloji körlüğü de yine developer’ın olduğu gibi sorun odaklı değil çözüm odaklı olabilme yöntemleridir., 

Elektronik cihazların bütün püf noktaları

Alım gücü yüksek olan birinin sırf lüks hayat yaşamak için aldığını elektronik

cihazları tam performanslı kullanma çabası olmaması ve bunu da dile getirmeyip varlıklı oluşuyla böbürlenerek teknoloji körlüğünün temelini atmış olur. 

Öğretmenlerin eğitimde teknoloji okuryazarlığı

Özel veya devlet kurumunda kadrolu veya sözleşmeli öğretmenlik hizmeti yapanların mental dayanıklılığına bakılmaksızın sadece günü kurtarmalık içerikler üretip müfredata uymuş olmak için çabalayıp teknolojiyi üniversite zamanındaki bilgisiyle kullanmanın yeterli olacağını sanıp eski versiyon programlar ve donanımlara sahip bir şekilde yavaş ve güvenlik açığı olabilecek şekilde hizmet vermesi teknoloji körlüğününü eğitim versiyonunu da bizzat göstermiş olur. Geleceğin öğretmenleri olacak şimdinin öğrencilerine son teknoloji ile güncellenmiş bir eğitim vermeyi kendilerine vizyon edinmeleri lazım. Ancak o zaman disiplinlerarası teknoloji körlüğü daha başlamadan engellenebilir.

Kaynakça

  1. Web tabanlı vs masaüstü yazılımlar https://websitesimark.com/web-tabanli-yazilimlar-masaustu-yazilimlarin-onune-gecti/
  2. Dijital Menajerlik
    https://www.sabah.com.tr/yazarlar/gunaydin/mert-vidinli/2019/10/20/genclerin-gozde-meslegi-dijital-menajerlik