tel:+905417709205

Siber Zorbalıktan Dolayı Mağduriyetler

21.yüzyılda altı ve yedi milyar mobil cihaz kullanımına ulaşmış bir son kullanıcı kitesiyle karşı karşıyayız. Resmi olarak 12 yaş ve üzeri kullanıcı şartı koysalar bile dolaylı yoldan 12 yaş altındaki çocuklar ebeveynlerine ait olan cihazlarını kullanıyorlar.

Siber zorbalık ve mağduriyet konularında pedagoglar tarafından onlarca
farklı konu başlığında ele alınabilecek çok fazla içerik bulunuyor. Sosyal medya aracılığı ile maruz kaldıkları hakaret, manevi şiddet, aşağılama ve benzeri birçok saldırı yöntemleri çocuklarda hayat boyu karşılarına çıkabilecek travmalara sebep oluşturabilecek durumlardır

Emniyet teşkilatlarından siber suçlarla mücadele daire başkanlığının kamuoyunu bilgilendirme için onlarca broşür, afiş, sunum, pdf ve kısa videolar mevcuttur. Okullarda, resmi kurum ve kuruluşlarda bilinçli bireyler oluşturmak için teknoloji okuryazarlığını makul seviyeye getirmeliyiz.

Dünya çapında bütün siber saldırıların listelendiği bir web site mevcuttur. https://cybermap.kaspersky.com/ ülkelerin anlık, haftalık ve aylık gibi ve saldırı yapılan stratejik yöntemlerin ne olduğu, gönderilen dosyanın şekli, ilk keşfedildiği tarih ve ülke gibi ayrıntılı bilgiler de bulunmaktadır.

Antivirüs programlarını aktif ve lisanslı kullanmanın teknoloji okuryazarlık seviyesi düşük olan kesimlere çok fazla katkısı olabilir. Web sitelerin güvenli olup olmadığına bakılabilecek 3. part yazılımlar veya eklentiler mevcuttur. https://sitecheck.sucuri.net/ gibi sitelerde domain ve sunucu kontrolleri yapılabilir.

Windows virüs konusunda çok manipüle edilebilecek bir işletim sistemidir. Onun muadili linux işletim sistemi vardır. Açık kaynak kodlu sistem olduğun için geliştirici bir topluluğa sahiptir. Siber saldırı ve siber güvenlikçilerin en fazla rağbet gören versiyonu ise Kali’dir. Siber Savunmada halk arasında hackerlıkta 3 versiyon
vardır.

Beyaz, gri ve siyah’tır. Beyaz iyi niyetli sistemi koruyan açığını bulduğunda raporlayıp bilgi işlem departmanına sunan savunuculardır. Siyah şapkalılar tamamen kötü niyetli anonim ve saldırı, yok etme, sahiplenme odaklıdır. Gri şapkalar ise ikisi arasında kalmış.
Tamamen duygusal, inançsal ve vicdansal bakış açısıyla yapacağı eylemi benimsiyor.

tetehum

Kapalı beta hizmet