tel:+905417709205

5 21. Yüzyılda Okuryazarlık

21. Yüzyılda Okuryazarlık

“Değişik türdeki yazılı kaynakları, kayıtları kullanarak tanımlama, anlama, yorumlama, bir araya getirme, iletişim kurma ve hesap yapma yeteneğidir.” Okuryazarlığın bu tanımından yola çıkarsak yazabilmek için ilk öncelikle okuyabilmek lazım. Ama paldır küldür okumaktan bahsetmiyoruz. Okuyup, anlayıp yorumlama yapacağınız metne 5n1k sorularını sormadan okumak gereksiz ve alan dışı okumaya sebep olabilir.

Girişimcilikte birçok kere sorduğumuz gibi neden okuyorum değil, okumasam ne kaybederim diye sorduğumuzda cevabı bizi tatmin ediyorsa okumak lazım.

Hedefimiz teknoloji okuryazarlığı oldu hâlde bu sözcük öbeğini ikiye bölüp detaylı analiz etmemiz gerekiyor. Tümevarım yapabilmek için okuryazarlıktan başlayıp sonra teknolojiye geçmek gerekecektir.

 

 

 

 

Okuryazarlığı;
⦁ KUŞAK FARKLILIĞI
⦁ KÜLTÜREL COĞRAFYA
⦁ SOSYAL EKONOMİK STATÜ benzeri alt başlıklarda analiz edebiliriz.

Sürekli büyüyen ve durdurak bilmeden kirlenen bilgi havuzlarının güvenilirliği bir başka tartışma konusu olabilir. Bir bilginin teyiti yine bir başka bilgiye dayanmak zorunda. Yoksa arkasında milyonlar olan sosyal medya hesaplarından yapılan bir paylaşım domino etkisi yapabilir.

Okuryazarlığın birinci kuralı okuduğunu sorgulamaktır. Okuduğuna inanmak ve özümsemek için önce onu soru bombardımanına tutmak gerekecektir. Buradan çıkarılacak sonuç ise önce hipotez, teori ve kanun terimlerinin altını doldurmak gerekecektir. Çünkü bilginin doğruluğu ispatlandığında o bilgiye inanmak ve o bilginin ışığında kategorisi doğrultusunda okuryazarlığını arttırmak asıl meseledir.

 

Kanunlaşmış bilgileri ve henüz aksi ispatlanmamış teorileri güvenilir bilgi olarak olarak hafıza sarayımıza alabiliriz. Peki bu bilgileri araştırma, okuma, kavrama ve yorumlama konusunda en verimli iş akışı nasıl olacak diye sorarsak cevabı çok basit ama bir o kadar da çeşitlilik içerecektir.

 

⦁ KUŞAK FARKLILIĞI

“Ağaç yaşken eğilir.” Alanında uzman pedagogların da danışanlara verdiği örneklendirmelerden yola çıkacak olursak çocuklar taklit yeteneklerini sayesinde bilgi ve beceriyi sahiplenirler. Çocukların hafıza sarayı ve okuduğunu, gözlendiğini algılama ve yorumlama yetenekleri okul öncesi dönemlerinde evde ebeveyn eğitimi ve okulun ilk çağlarında ise arkadaş ve eğitmenleri tarafından şekil alıyor.

 

21.yüzyılda bilginin makrodan mikroya ulaşımı saniyeler içinde olması ile zaman ve mekanın bilgi paylaşımı üzerindeki hatırı sayılır bir şekilde düşmüştür. Bu da bilgi ve beceri sahibi olmak için dünyada daha fazla yaşamış ve pratiğe dönüştürüp tecrübe sahibi olmayı gerektirmiyor. 21.yüzyılda teoride bilgi sahibi olmak ile pratikte tecrübe sahibi olmanın avantajları ve dezavantajları bir başka makale konusu olabilecek kadar geniş bir olay örgüsünü kapsıyor.

⦁ KÜLTÜREL COĞRAFYA

“Coğrafya kaderdir.” Zayıf karakterlerin, azla yetinmenin iyi olduğunu düşünenlerin, konfor alanından çıkmamak için onlarca bahane üretenlerin… …arkasına sığındığı bir bahane kara deliğidir.

Bilgi; artık bir ansiklopedi kapağının içine sıkıştırılan bir kağıt parçasından çıkıp dünyada milyarlarca insanın cebine girmiş bir durumda. Bilginin bu kadar eskizleştirilmiş, müdahale edilebilir olması da bu sefer manipülatif kişilere de zemin hazırlamış oluyor.

Bilgiyi paylaşmak çok hızlıyken, yanlış bilgiyi doğrusuyla güncellemek çok uzun soluklu bir zaman çizelgesine yayılıyor.

 

 

 

⦁ SOSYAL EKONOMİK STATÜ

Ulus içinde ve uluslararası alanda kişi başına düşen milli gelir hasılatı dağılımının dengesiz olması alım gücünü ve mental dayanıklılığı etkiler.

Eğitim, sağlık, gıda, ulaşım vb. kategorilerin kelebek etkisiyle birbiriyle çok içli dışlı oluyor. Sağlık konusunda yeterli desteği alamayan bireyler eğitim alanında okuryazarlık yapamaz duruma gelir. Eğitimini verimli geçiremeyen bir birey ise gıda konusunda okuryazarlık yapamaz ve dolaylı olarak zayıflık ve obezite ile mücadele etmek zorunda kalır.

İnternet Erişim Gelişmesi;

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ansiklopedi bilgilerini ceplerimize kadar yakınlaştırdı. Bunun en bariz yöntemi ise internet üzerinden erişim hakkıdır. İnternete erişim gelişmesindeki verilerin yükselmesi doğru bilgiye ve doğru şekilde bilgiyi yönetme anlamına gelmiyor. Kirletilmiş bilgiye erişim katbekat hızlanıyor. Bu kirliliği temizlemenin, azaltmanın en ideal yolu ise bilgiyi internete sunarken bir filtreden geçirilmeli.

Yapay zeka veya makine öğrenmesi gibi alternatif onlarca farklı ileri düzey teknoloji okuryazarlığını konu alan bilişim sektörünün branşlarından destek alınmalı.

 

Kaynakça

⦁ Okuryazarlık nedir

https://tr.wikipedia.org/wiki/Okuryazarl%C4%B1k

⦁ Okuryazarlık nedir

https://www.researchgate.net/publication/303373143_BILGI_VE_ILETISIM_TEKNOLOJILERI_ISIGINDA_TURKIYE’DE_YAPILAN_OKURYAZARLIK_CALISMALARINDAKI_EGILIM_LITERACY_STUDIES’_TRENDS_IN_TURKEY_IN_THE_LIGHT_OF_INFORMATION_AND_COMMUNICATION_TECHNOLOGIES_Keywords

⦁ Hipotez, Teori, Kanun

https://evrimagaci.org/bilim-gercekten-nasil-calisir-hipotezler-ispatlaninca-teori-daha-da-ispatlaninca-kanun-olmazlar-5548

⦁ Sosyal ekonomik statü

Sosyoekonomik Statü Ölçüm Aracı

⦁ 2012-2022 İnternet erişim tablosu

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Hanehalki-Bilisim-Teknolojileri-(BT)-Kullanim-Arastirmasi-2022-45587#:~:text=%C4%B0nternet%20kullanan%20bireylerin%20oran%C4%B1%20%85,%80%2C9%20oldu%C4%9Fu%20g%C3%B6r%C3%BCld%C3%BC.

9- 8 Maddede Teknodoz Detayları?

IZM Game Studios şirketi olarak neden “Teknodoz” alt markamızı oluşturduğumuzu bu blog yazımızda 8 maddede açıklamaya çalışacağız. Bu blog yazımızdaki kısa notların buzdağının görünen yüzü olduğunu arkasında daha nice içeriklerin ve detaylı paylaşımların olacağını canı gönülden söyleyebiliriz.

Bizim için konu içeriklerine göre okuyuculara detaylı bilgilendirme yapmak vizyoner olarak önem verdiğimiz bir husus olmaktadır.

 1. Teknoloji Bağımlılığı; 

Yaş aralığı gözetmeksizin okul öncesinden başlayıp emeklilik yaşı ve sonrası fifteen plus years (elli yaş üstü) sürekli kullanım, tüketim odaklı arzuların tavan yaptığın kapitalist sistemlerin ana merkezidir. Sürekli tüketmek, tüketmeye muhtaç olma durumudur.

 1. Elektronik Cihaz Kullanımı;

Maddi gücüne güvenip son teknolojiye sahip olup  onu tam performanslı kullanamama gibi durumlar çok olmaktadır. Verdiği fiyatın performansını ölçmeden sadece maddi varlığının tatminkar edici olması kendisi için yeterli olduğunu düşünen fazla tüketen, bilinçsiz tüketen çoğunluk vardır.

 1. Okul Öncesi Teknoloji

Büyüme, öğrenme ve taklit etme çağında olan meraklı 4-7 yaş arası çocukların ağlamalarını, şımarıklıklarını, öfke krizlerini dizginlemek için sus payı olarak tablet verilmesi en büyük tehlikeyi tetikliyor. Saatli bombayı onların kucaklarına atmak gibi oluyor. Kontrol edemediğimiz gücü onların zihinlerine atıp aman sakın beyninizi yıkamayın deyip bilerek veye bilmeyerek beyinlerinin yıkanmasına zemin hazırlamak en büyük kayıptır.

 1. Bilgi kirliliği;

İnternet ortamında büyük verilerin havuzlarda birikmesini sağlayan tek el olmuş birkaç büyük şirketler vardır. Google, YouTube, Udemy gibi üreticilerin yüzbinlerce veya milyonlarca olması ve büyük veri akışları olan düzensiz olması, bilgiye olan güveni çok zedeliyor.

 1. Elektronik cihaz kirliliği;

Sürekli yeni cihazların piyasaya çıkıp eski cihazların donanımsal olarak yetersiz kalması biz son kullanıcıları tüketmeye zorluyor. Eski cihazların geri dönüştürülmesi veya performansın üst seviyeye çıkması için donanımsal olarak güncellenmesi gerekiyor. STK , IT ve üretici firmaların bu güncellemeleri daha verimli hesaplaması gerekmektedir. BM ortak küresel 17 sorundan yine çevre kirliliği ve sürdürülebilirlik üzerine ağırlık  verilmelidir. 1. Teknoloji Detoksu;

Teknolojiyi belirli süre zarfında tamamen bırakmak bilinçli bir detoks olmuyor. O inziva sürecinden sonra bu sefer işler yoğunlaştığından dolayı daha fazla  teknolojiyi kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz. Teknoloji detoksu aslında teknolojiyi daha verimli kullanabilmek için teknoloji okuryazarlık seviyesini yükseltmek gerekmektedir. Bilinçli kullanılan elektronik cihazlar sayesinde zaman ve iş gücü tasarrufu yapılır. Detoksu gün içinde kısa kısa sürelerle yapmak lazım. Pomodoro tekniği gibi tam tersi. 25 dakika teknolojiden uzaklaşıp sonra 5 dakika o uzak kalınan süredeki biriken işleri listelemek lazım. Böylelikle iş hayatında teknoloji ile içli dışlı olan planlarınızı önem sırasına göre dızmış olursunuz.

 1. Bilgisayar Operatörü;

Bilgisayarı mesleki veya eğitim odaklı düzenli kullanma durumudur. Sürekli aynı işi bir plan doğrultusunda yapmak ve o işte hız kazanmanın sonucunda ise teknolojiyi, donanımsal ve yazılımsal güncellemeleri daha fazla takip etmeliyiz ki sürekli kendini yenileyen bir teknoloji ve dijital içerikler treninde geç kalınmamalıdır.

 1. Siber güvenlik;

Sosyal medya hesaplarımızın güvenliği çok önemli. KVKK ve sosyal mühendislik konusunda son kullanıcıların bilinçlenmesi lazım. Uygulama şifrelerinin güvenli bir seviyede olması çok önemlidir. Sosyal mühendislik ile insanların özel hayatları ile dijital kimliklerini birbiriyle senkron bir şekilde analiz edilir. Şifreleri, kurtarma cümleleri veya paylaşım tekniklerini ve benzer içerikleri hackleme sanatıdır.

Kaynakça

 1. Siber güvenlik nedir?
  https://support.microsoft.com/tr-tr/topic/siber-g%C3%BCvenlik-nedir-8b6efd59-41ff-4743-87c8-0850a352a390#:~:text=Dijital%20g%C3%BCvenlik%20olarak%20da%20bilinen,foto%C4%9Fraflar%C4%B1n%C4%B1z%C4%B1%20ve%20hatta%20paran%C4%B1z%C4%B1%20i%C3%A7erir.
 2. Bilgisayar Operatörü Ne Demek?
  https://www.kariyer.net/pozisyonlar/bilgisayar+operatoru/nedir

8 Tüketmek Mi Yoksa Üretmek Mi?

Teknolojinin Türkiye’deki gelişmesini ele alacağımız zaman iki farklı yönde bakmak lazım. Bir ulusal yönden teknolojiye erişim imkanı. İki global yönden biz teknoloji yarışında nerede bulunuyoruz.

Tüketmeye başlamadan önce ürün ve cihazları tanımak ve teknoloji okuryazarlığına sahip olmak lazım. İnternet hem tüketiminde hem de üretiminde en büyük sermaye olarak görülmekte.

139 Ülke sıralamasında Türkiye mobil internette 62., sabit internette ise 103. sırada. Fiyatlandırma konusunda ise yine can yakmayan bir fiyatlandırma politikası olması lazım. Fiyat / performans denklemi hem üretirken hem de tüketirken çok önemli bir husustur.

Oyun, film ve dizi sektöründe izlemek ve oynamak aslında kimilerine göre tüketmekten ibarettir. Ama bir başka bakış açısından bakılacak olursa da film eleştirmenliği, e-spor oyunculuğu, e-spor koçluğu ve antrenörlüğü üretkenliği tetikliyor.

Mobil oyun oynama alışkanlıkları sadece tüketmek gibi gözüküyor. Ama bu oyun oynamayı youtube veya twitch üzerinden yayıncılıkla yapıldığında ise üretmek oluyor.

Belirli bir takipçi kitlesine ulaştıktan sonra o kitle ile bir tüketme eylemi yapmak bile aslında üretmek oluyordur.

Türkiye dünya genelinde oyun oynama sırasında ise 16. sırada. Yıllık 700 milyon dolara yakın bir oyuna giden bütçe var. 85.000.000 nüfuslu bir ülke olarak 1.400.000 nüfuslu Hindistan’dan bile daha fazla oyuna bütçe ayırabiliyoruz.

Türkiye’deki eğlence ve dijital oyun sektöründe turnuvalar, etkinlikler çok fazla yapılmaktadır. Valorant oyununda “FUT Esports takımı” Avrupa’da şampiyon olmuştur. Saatlerce antrenmanlar yaparak, mental dayanıklılıklarını en üst seviyede tutarak 5 kişilik takımlar halinde bir de koçla birlikte 6 kişilik saatlerce bilgisayar başında içerik üretenler oluyor.

Game Jam dediğimizde 48 – 72 saat gibi kısa bir zaman diliminde bir tema üzerinden hızlı bir şekilde takımlar halinde dijital oyun tasarımı ve geliştirme etkinlikleri oluyor.

Kaynakça

 1. Dünya internet hız sıralaması https://www.webtekno.com/dunyadaki-en-yuksek-internet-hizlari-aciklandi-h106436.html
 2. Oyun gelirlerinin ülkelere göre dağılımı
  https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Oyun_Gelirlerine_Gore_ilk_100_Ulke-85620.htm
 3. Türkiye’de e-spor ile Avrupa Şampiyonu olmak
  https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/spor/turk-valorant-takimi-fut-esports-takimi-avrupa-sampiyonu-oldu/674624#:~:text=Espor%20arenas%C4%B1nda%20T%C3%BCrkiye’yi%20farkl%C4%B1,ederek%20Avrupa%20%C5%9Fampiyonu%20olmay%C4%B1%20ba%C5%9Fard%C4%B1.
 4. Türkiye’de game jam (oyun geliştirme) etkinlikleri
https://globalgamejam.org/2022/jam-sites?country=TR

7 İnternette Kaliteli Arama Teknikleri

İnternet üzerinden Google Arama Yardım özelliği ve teknikleri ile bilgiye daha verimli ve ayrıntılı ulaşmak; samanlıkta iğne aramak değil samanlığın ve iğne koleksiyonun sahibi olmaktır.

Arayacağın şeyin ayrıntısını ve arama ekipmanların yeterliliğini bilip bilmeden direkt aramaya başlamak yersiz ve yorucu olur. Zamanla yarıştığımız şu 21.yüzyılda bilginin doğruluğu sorgulanırken bilgiye erişim hızının da artması kaçınılmazdır.

Teknoloji okuryazarlığının burada etkisi ne diye soracak olursak; değişken faktörleri bilmeden, onları kesinlik çerçevesine koymadan google’a doğru bilgi talep girişi gerçekleşemez. Yanlış anahtar kelimelerle aramak hem zaman kaybı hem de dağınık ve kirli bilgiye gereksiz yere maruz kalmış oluruz.

Google konum izinleri sürekli açıksa siz kadıköy bölgesindeyken google’a pastane yazmak sizin konumunuza uyumlu kadıköy çevresindeki pastaneleri getirir. Sizin iy yükünüzü hafifletmek en önemli vizyonlarından biridir.

Yazınızın imla kurallarına uyumluluğu ve anlatım bozukluğu olup olmadığından emin olamıyorsan sesinizi kullanarak Google asistan ile çalışabilirsiniz.

Günlük konuşma dilinden ziyade akademik düzeyde bir ciddiyete sahip olduğunda temiz bilgi daha ulaşılır olur.

İstatistiksel Veri Analizi

“Google’a günlük 1 milyar insan tıklıyor. Ortalama 3 milyar arama yapılıyor.” 2022

Bütün bu istatistiksel veri analizlerinden yola çıkarak diyebiliriz ki insanoğlu yaratılışı gereği merak etmeyi ve sorgulamayı seviyor. Bir Şeye sahip olduğunda ise o aitlik hissini yaşadıktan sonra tekrar tekrar sahip olma, kazanma hırsı gelişiyor.

208 ülkede 7.000’den fazla yabancı dil konuşuluyor. İletişim kurmanın onlarca farklı yöntemi var ki önemli olan anahtar kelime uyumluluğu. İletişimin hızlandığı bir dünyada bilginin kirletilme hızı hiç iç açıcı değil.

Arama Operatörü

Aramak, sadece bulmak için değildir. Aradığını bulduğunda öğrenmek, öğrendiğin de ise o bilgiyi kendi becerilerin doğrultusunda hız ve kalite verimi için kullanmalısın.

Filtreleme özelliği ile arayacağın alanı daraltıp hedefinin daha belirgin olmasını sağlayabilirsin. 21.yüzyıl teknolojisini kullanıp binlerce kitaba ulaşabilmek ayrıcalık değil bir ihtiyaçtır.

Asıl önemli olan ulaşabildiğin e-kitaplardaki bilgileri disiplinlerarası nasıl değerlendirebildiğindir. Mesleğin film eleştirmeliği olmadığını bildiğin halde tek tıklama ile ulaştığın onbinlerce sayfalık makalelerin, saatleri kapsayan videoların sana bir değer katmaz. Bilakis değerli olduğun alanda daha da değerlenmeni engelleyecek bir gereksizleşmiş bilgi olur.

Örnekten yola çıkacak olursak https://www.itu.edu.tr/ sayfasında bir bilgi arayacak olursak ilk önce yapmamış gereken şey; 

Google’a “ ….. site:https://www.itu.edu.tr/(noktalı alanı aranacak kelime ile dolduracaksınız.

Aranacak website sadece İTÜ olur.

“ ….. site:https://www.itu.edu.tr/ type:pdf” yaptığında ise İTÜ sitesinde arayacağın kelimelerin sadece PDF uzantılı dosyalarda aranması olacaktır.

Akademik alanında uzmanlık yaptığı halde “Google Akademik” motorunda arama tekniklerini bilmeden, kendi uzmanlık alanında ilerleyen kişilerin zaman yönetimini çok yanlış planladıklarını görebiliyoruz. Dakikalar içinde bulunabilecek verileri saatlerce arama yaparak mental yorgunluğa sebep oluyorlar.

Teknoloji okuryazarlığında hızlandırılmış bir şekilde dakikalar içinde alınabilecek hap bilgilerle zamanlarını daha verimli kullanılabilir.

Kaynakça

 1. Google Arama Yardımı
https://support.google.com/websearch/answer/134479?hl=tr
 1. Arama Operatörü
https://support.google.com/websearch/answer/2466433
 1. Arama istatistikleri
https://www.oberlo.com/blog/google-search-statistics
 1. Google Akademik
https://scholar.google.com/schhp?hl=tr

6 Büyük Veride Geçerliliğini Kaybetmiş
Küçük Veriler

Her yazımda dile getirdiğim bir gerçek var. 21.yüzyılda bilginin nanosaniyeler içerisinde ulaşılabilir olması bize birçok avantaj sağlarken bilginin de tüketilip eskimesine sebep oluyor. 

Eskiden reklam ve haberleşmenin bel kemiği olan kulaktan kulağa fısıldama

veya gazete gibi baskı yöntemi ile bir sonraki güne ulaştırmak odaklı zaman çizelgesinden geriden gelen bilgilendirme yöntemlerinin şimdilerde milyarlarca kullanıcısı olan twitter platformunda 280 karaktere sığmış bir sesleniş yöntemi ile saniyeler içinde dünyanın her yerine ulaşabilir bir sisteme dönüştü.

Büyük Veri Nedir ?

“Dünyada üretilen tüm verinin yüzde 90’ı son beş yılda oluştu. IBM‘e göre her gün 2,5 milyar GB veri üretiliyor. Forbes‘e göre 2023 yılında Büyük Veri Analitiği (Big Data Analytics) pazarı 103 milyar dolar büyüklüğüne ulaşacak.”

Yukarıdaki bilgiden yola çıkarak 20.yüzyıldaki arşivlerdeki bilgileri internete yükleme girişimleri 2000’li yılların başında yeterince yapılmış olup 2005 – 2010 yılından itibaren yeni bilgilerin üretildiği, içeriklerin yapılmaya başladığı andan itibaren eş zamanlı internet üzerinden paylaşılıyor.

Hatta vizyoner kurumların ve bireylerin 1 –  5 – 10 – 15 sene sonraki planlarının internette fizibilite çalışmalarını paylaşması, yeni takım arkadaşlarını bulmasında ve piyasada olan rakiplerine karşı son tüketiciye güven vermek istemesi de bu yüzdendir.

API nedir?

“Uygulama programlama arayüzü, bir yazılımın başka bir yazılımda tanımlanmış işlevlerini kullanabilmesi için oluşturulmuş bir tanım bütünüdür. API; web uygulaması, işletim sistemi, veritabanı, donanımlar yahut yazılım kütüphanesi için kullanılabilir”

Özetlenecek olursa, internet ortamındaki bilgi havuzundan verileri çekip kaynakçasını gösterilerek kendi kapalı havuzuna koyma yöntemidir. Bağlantılı bir şekilde veri alışverişi olduğun içi verinin kaynağındaki herhangi bir güncelleme direkt senin veri tablosundaki bilgileri de güncellemiş olacaktır.

Kırık Link Nedir?

“Bir internet sitesinde herhangi bir sebeple ulaşılamayan , hata veren sayfalardır. Ulaşılamayan hata veren site içi bağlantıların artması kullanıcı deneyimini ve dolayısı ile seo başarısını olumsuz şekilde etkileyen durumlardandır.”

Web sitelerin bilgi paylaşımı ile kendini tanıtma ve arz talep dengesini oluşturmak için en önemli şey hızı ve sayfaların insanların gözüne hitap edebilmesidir. Geçerliliğini kaybetmiş bir web sayfanın son tüketici gözünde firmanın bütün 

“Çürük Balık Teorimiz; Büyük veriden API kullanılmadan çekilen küçük verilerin son kullanma tarihi nanosaniyelerdir. Çünkü verinin güncelliğini doğrulayamadığın her an o veri eskidir ve aktif olarak kullanıma uygun bir veri değildir.” Hüseyin Bayer

Kaynakça

 1. Büyük Veri Nedir?
  https://www.mysoft.com.tr/buyuk-veri-big-data
 1. API Nedir?
  https://tr.wikipedia.org/wiki/Uygulama_programlama_aray%C3%BCz%C3%BC
 2. Kırık Link Nedir?

1 Çocukların Tablet Sevdası

Tabletlerin ışıklı olması ve ekranlarında sürekli hareketli görsellerin olması çocukların ilgisini çekebilir. Devamlı ekran görüntüsünün değişmesi dikkat ve odaklanma gerektirebilir. Çocukların meraklı olması bu ürünlerin pazarlanmasında çok büyük önem arz ediyor.

“Çocukların 2 yaş gruplarındayken konuşma çağında oluyor.” İzleme, sorulan sorulara cevap verme isteği, ebeveynlerden duyduklarını taklit edebilme hissiyatını yaşıyorlar.

Bebeklik dönemleri yani ilk 30-36 ayında beyin gelişimi çok hızlı ve düzenli oluyor.

Ebeveynler ne yaparsa çocuklar da onların taklidini yapmayı severler. Onlar için bu bir oyundan ibaret bile olabiliyorken ebeveynler için bu bilinçli pozitif yönlendirme. Profesyonel yaklaşım ile eğitim vermekte mükemmel bir metod olabilecek bir oynarken öğrenme saatleri olabilir.

YouTube Kids

“Platformda yalnızca onaylı içerik modu seçildiğinde ise çocuklar sadece ebeveynlerin seçtiği kanalları ve içerikleri görüyor.”

YouTube kazancının büyük bir kısmı reklamdan dönmektedir. Youtube Premium ile ebeveyn olarak hizmet alındığında, reklamlar kapatılabiliyor. İzlenebilecek video kategorileri de sınırlandırılabilir oluyor.

Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarsak okul öncesi çocuklarda youtube kontrol altında olması lazım. 

İnternet Altyapı Sağlayıcı

Ayrıyeten internet altyapı sağlayıcıları da ebeveyn tarafından IP ve URL koruyucu paketleri mevcuttur. Wi-fi’e bağlı cihazların internete erişim saatleri kısıtlanabilir durumdadır. Bu da kontrolün en kolay yöntemlerinden biridir.

Yeşilay

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite ortamında birçok alanda herkes bağımlı olabilir. Bilinçlenmek için geç kalınmaması için önce ebeveynler eğitilmeli. Sonra okul, kamu, özel kurum ve kuruluşlarda hizmet verenler yetişkinlerin de teknoloji okuryazarlığı makul seviyedeyken eğitim alanlarla iletişim kurabilmeli.

Cihaz ve yazılımların kullanışlarını bilmeden öğrencilerine %100’e yakın doğrulukta bilgi veremez. 1 eğitmen ile 20-30 öğrencinin bulunduğu bir ders veya atölye ortamında bütün kilit nokta tek bir eğitmene bağlı kalıyor. Ama bilinçli ve kontrollü olarak öğrenciler de google source yapabilecek seviyede teknoloji okuryazarlığa ve internete erişim hakkı olsa. O ders ve atölye kısmında herkesin araştırmacı bir ruhla doğru bilgiye ulaşabilme hakkına sahip olabilir. Kontrol edemediğin güç güç değildir sözünden yola çıkarak, çok kolay ve basit yöntemlerle internet erişim kısıtlaması yapılarak genç arkadaşların da araştırma ve geliştirme yeteneklerini geliştirebiliriz. Böylelikle öğrenme ve kavramının hızı dizginlenmiş olmaz hatta daha da ivme kazanmış olur.

“Teknoloji sürekli güncellenen, kendini yenileyen canlı bir mekanizma olduğu için eğitimi verenlerden tutun eğitimi alanlara kadar herkesin en güncel bilgiye güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşabilmesi lazım.”

Kaynakça

 1. Psikolog gözünden tablet kullanımı
 1. Yeşilay üzerinden ebeveynler için eğitim dökümanları

  https://ebeveyn.tbm.org.tr/Teknoloji-Bagimliligi
 2. Turk.Net – Dijital Ebeveynlik Kavramı Nedir?

  https://turk.net/blog/dijital-ebeveynlik-kavrami-nedir/
 3. Kln.Psk. Mehmet Dinç – Bağımlılık Kriterleri

  https://ebeveyn.tbm.org.tr/Video/%20Teknoloji%20Ba%C4%9F%C4%B1ml%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1/7

2 YouTube dost mu düşman mı?

15 Şubat 2005’te kurulan bir YouTube, video izleme, yükleme ve canlı yayınlarla etkileşim yaptığımız bir platformdur. “1 günde izlenen video sayısı 5 milyardır. Her ay 1,9 milyar kişi ziyaret ediyor.” Türkler günlük ortalama 7 saat 57 dakika internette zaman geçiriyor.

Okul öncesinden başlayıp emeklilik yaşına kadar herkesin telefonunda bilgisayarında ve tabletinde YouTube kullanımı mevcuttur. Hatta evdeki televizyonlarda bile YouTube platformuna giriş yapılmaktadır.

Alanında uzman kişiler eğitimlerini ve tanıtımlarını video içerikleriyle faydalı bir şekilde bu platformda paylaşabilir. Yorumlar kısmından da son kullanıcıdan, izleyiciden geri dönüşlerini alarak işlerine ve eğitimlerine daha verimli içerikler katabilecek durumda olur.

E-Spor

Z ve Alfa kuşağının hayallerinden biri e-sporcu olmaktır. Sürekli gamerları takip etmek, oyunların YouTube üzerinden taktiklerini izleyip analiz etmek gerekmektedir.

El, bilek, göz koordinasyonlarının önemli olduğu bir meslek grubudur. Baby boomer, x ve y kuşağının bir kısmına göre bu e-spor, youtube yayıncılığı sektörü tamamen zaman kaybı gibi gözükse de e-spor ve oyun sektörü son 2 senede (2019-2022 yılları arasında) film ve müzik sektörünü geçen bir oyun sektörü mevcut.

Dizi, film sektöründeki televizyonda veya beyaz perdede yayınlanan her paylaşım, etkinlik veya görsel içerikler anında YouTube’a yükleniyor.

Etkinlikler, filmler, tiyatrolar gibi aktivitelerin tanıtımları günler ve aylar öncesinden yapılabilir.

Tiktok, Snapchat, instagram sonrasında YouTube’de artık kısa içeriklerle hızlı tüketim trendini yakaladı.Eylül 2020 tarihinden bu yana 60 saniyelik içeriklerle hap bilgiler, eğlence içerikli mizah konuları ele alınıyor. Öyle ki YouTube uygulamasını açınca direkt olarak Shorts kısımdan başlıyor. 

İnternetin ve teknolojinin son 20 senede çok hızlı ilerlemesi hem insanları korkutmalı (bilgi kirliliğinden dolayı) hem de heyecanlı olmalıdır. (saniyeler içinde dünyanın herhangi bir yerindeki bir videoyu, içeriği anında ulaşabilmek)

Dans ve müziğin insan üzerindeki etkisini bilen birçok pazarlamacı, sosyolog, iletişim uzmanları tiktok, spotify, youtube, instagram gibi sosyal medya platformlarından kitleyi manipüle etme konusunda çok profesyonel davranıyorlar.

Son tüketicinin tüketirken çok bilinçli olması gerekmektedir.”

Kaynakça


 1. https://www.ozeldersalani.com/youtube-un-egitimde-kullanimi
 2.  https://abapsikoloji.com/akademik-basari-icin-teknoloji-nasil-daha-verimli-kullanilabilir/

 3. https://www.brandingturkiye.com/youtube-istatistikleri-guncel/

 4. https://www.kigem.com/youtube-izleyerek-kendimizi-nasil-gelistirebiliriz.html

 5. https://datareportal.com/reports/digital-2021-turkey

 6. https://www.radaar.io/tr/destek-121/blog-388/youtube-nedir-ve-nasil-kullanilir-1116/

Let’s Get Started

Ready To Make a Real Change? Let’s Build this Thing Together!