tel:+905417709205

İnternet üzerinden Google Arama Yardım özelliği ve teknikleri ile bilgiye daha verimli ve ayrıntılı ulaşmak; samanlıkta iğne aramak değil samanlığın ve iğne koleksiyonun sahibi olmaktır.

Arayacağın şeyin ayrıntısını ve arama ekipmanların yeterliliğini bilip bilmeden direkt aramaya başlamak yersiz ve yorucu olur. Zamanla yarıştığımız şu 21.yüzyılda bilginin doğruluğu sorgulanırken bilgiye erişim hızının da artması kaçınılmazdır.

Teknoloji okuryazarlığının burada etkisi ne diye soracak olursak; değişken faktörleri bilmeden, onları kesinlik çerçevesine koymadan google’a doğru bilgi talep girişi gerçekleşemez. Yanlış anahtar kelimelerle aramak hem zaman kaybı hem de dağınık ve kirli bilgiye gereksiz yere maruz kalmış oluruz.

Google konum izinleri sürekli açıksa siz kadıköy bölgesindeyken google’a pastane yazmak sizin konumunuza uyumlu kadıköy çevresindeki pastaneleri getirir. Sizin iy yükünüzü hafifletmek en önemli vizyonlarından biridir.

Yazınızın imla kurallarına uyumluluğu ve anlatım bozukluğu olup olmadığından emin olamıyorsan sesinizi kullanarak Google asistan ile çalışabilirsiniz.

Günlük konuşma dilinden ziyade akademik düzeyde bir ciddiyete sahip olduğunda temiz bilgi daha ulaşılır olur.

İstatistiksel Veri Analizi

“Google’a günlük 1 milyar insan tıklıyor. Ortalama 3 milyar arama yapılıyor.” 2022

Bütün bu istatistiksel veri analizlerinden yola çıkarak diyebiliriz ki insanoğlu yaratılışı gereği merak etmeyi ve sorgulamayı seviyor. Bir Şeye sahip olduğunda ise o aitlik hissini yaşadıktan sonra tekrar tekrar sahip olma, kazanma hırsı gelişiyor.

208 ülkede 7.000’den fazla yabancı dil konuşuluyor. İletişim kurmanın onlarca farklı yöntemi var ki önemli olan anahtar kelime uyumluluğu. İletişimin hızlandığı bir dünyada bilginin kirletilme hızı hiç iç açıcı değil.

Arama Operatörü

Aramak, sadece bulmak için değildir. Aradığını bulduğunda öğrenmek, öğrendiğin de ise o bilgiyi kendi becerilerin doğrultusunda hız ve kalite verimi için kullanmalısın.

Filtreleme özelliği ile arayacağın alanı daraltıp hedefinin daha belirgin olmasını sağlayabilirsin. 21.yüzyıl teknolojisini kullanıp binlerce kitaba ulaşabilmek ayrıcalık değil bir ihtiyaçtır.

Asıl önemli olan ulaşabildiğin e-kitaplardaki bilgileri disiplinlerarası nasıl değerlendirebildiğindir. Mesleğin film eleştirmeliği olmadığını bildiğin halde tek tıklama ile ulaştığın onbinlerce sayfalık makalelerin, saatleri kapsayan videoların sana bir değer katmaz. Bilakis değerli olduğun alanda daha da değerlenmeni engelleyecek bir gereksizleşmiş bilgi olur.

Örnekten yola çıkacak olursak https://www.itu.edu.tr/ sayfasında bir bilgi arayacak olursak ilk önce yapmamış gereken şey; 

Google’a “ ….. site:https://www.itu.edu.tr/(noktalı alanı aranacak kelime ile dolduracaksınız.

Aranacak website sadece İTÜ olur.

“ ….. site:https://www.itu.edu.tr/ type:pdf” yaptığında ise İTÜ sitesinde arayacağın kelimelerin sadece PDF uzantılı dosyalarda aranması olacaktır.

Akademik alanında uzmanlık yaptığı halde “Google Akademik” motorunda arama tekniklerini bilmeden, kendi uzmanlık alanında ilerleyen kişilerin zaman yönetimini çok yanlış planladıklarını görebiliyoruz. Dakikalar içinde bulunabilecek verileri saatlerce arama yaparak mental yorgunluğa sebep oluyorlar.

Teknoloji okuryazarlığında hızlandırılmış bir şekilde dakikalar içinde alınabilecek hap bilgilerle zamanlarını daha verimli kullanılabilir.

Kaynakça

  1. Google Arama Yardımı
https://support.google.com/websearch/answer/134479?hl=tr
  1. Arama Operatörü
https://support.google.com/websearch/answer/2466433
  1. Arama istatistikleri
https://www.oberlo.com/blog/google-search-statistics
  1. Google Akademik
https://scholar.google.com/schhp?hl=tr