tel:+905417709205

Her yazımda dile getirdiğim bir gerçek var. 21.yüzyılda bilginin nanosaniyeler içerisinde ulaşılabilir olması bize birçok avantaj sağlarken bilginin de tüketilip eskimesine sebep oluyor. 

Eskiden reklam ve haberleşmenin bel kemiği olan kulaktan kulağa fısıldama

veya gazete gibi baskı yöntemi ile bir sonraki güne ulaştırmak odaklı zaman çizelgesinden geriden gelen bilgilendirme yöntemlerinin şimdilerde milyarlarca kullanıcısı olan twitter platformunda 280 karaktere sığmış bir sesleniş yöntemi ile saniyeler içinde dünyanın her yerine ulaşabilir bir sisteme dönüştü.

Büyük Veri Nedir ?

“Dünyada üretilen tüm verinin yüzde 90’ı son beş yılda oluştu. IBM‘e göre her gün 2,5 milyar GB veri üretiliyor. Forbes‘e göre 2023 yılında Büyük Veri Analitiği (Big Data Analytics) pazarı 103 milyar dolar büyüklüğüne ulaşacak.”

Yukarıdaki bilgiden yola çıkarak 20.yüzyıldaki arşivlerdeki bilgileri internete yükleme girişimleri 2000’li yılların başında yeterince yapılmış olup 2005 – 2010 yılından itibaren yeni bilgilerin üretildiği, içeriklerin yapılmaya başladığı andan itibaren eş zamanlı internet üzerinden paylaşılıyor.

Hatta vizyoner kurumların ve bireylerin 1 –  5 – 10 – 15 sene sonraki planlarının internette fizibilite çalışmalarını paylaşması, yeni takım arkadaşlarını bulmasında ve piyasada olan rakiplerine karşı son tüketiciye güven vermek istemesi de bu yüzdendir.

API nedir?

“Uygulama programlama arayüzü, bir yazılımın başka bir yazılımda tanımlanmış işlevlerini kullanabilmesi için oluşturulmuş bir tanım bütünüdür. API; web uygulaması, işletim sistemi, veritabanı, donanımlar yahut yazılım kütüphanesi için kullanılabilir”

Özetlenecek olursa, internet ortamındaki bilgi havuzundan verileri çekip kaynakçasını gösterilerek kendi kapalı havuzuna koyma yöntemidir. Bağlantılı bir şekilde veri alışverişi olduğun içi verinin kaynağındaki herhangi bir güncelleme direkt senin veri tablosundaki bilgileri de güncellemiş olacaktır.

Kırık Link Nedir?

“Bir internet sitesinde herhangi bir sebeple ulaşılamayan , hata veren sayfalardır. Ulaşılamayan hata veren site içi bağlantıların artması kullanıcı deneyimini ve dolayısı ile seo başarısını olumsuz şekilde etkileyen durumlardandır.”

Web sitelerin bilgi paylaşımı ile kendini tanıtma ve arz talep dengesini oluşturmak için en önemli şey hızı ve sayfaların insanların gözüne hitap edebilmesidir. Geçerliliğini kaybetmiş bir web sayfanın son tüketici gözünde firmanın bütün 

“Çürük Balık Teorimiz; Büyük veriden API kullanılmadan çekilen küçük verilerin son kullanma tarihi nanosaniyelerdir. Çünkü verinin güncelliğini doğrulayamadığın her an o veri eskidir ve aktif olarak kullanıma uygun bir veri değildir.” Hüseyin Bayer

Kaynakça

  1. Büyük Veri Nedir?
    https://www.mysoft.com.tr/buyuk-veri-big-data
  1. API Nedir?
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Uygulama_programlama_aray%C3%BCz%C3%BC
  2. Kırık Link Nedir?