tel:+905417709205

IZM Game Studios şirketi olarak neden “Teknodoz” alt markamızı oluşturduğumuzu bu blog yazımızda 8 maddede açıklamaya çalışacağız. Bu blog yazımızdaki kısa notların buzdağının görünen yüzü olduğunu arkasında daha nice içeriklerin ve detaylı paylaşımların olacağını canı gönülden söyleyebiliriz.

Bizim için konu içeriklerine göre okuyuculara detaylı bilgilendirme yapmak vizyoner olarak önem verdiğimiz bir husus olmaktadır.

 1. Teknoloji Bağımlılığı; 

Yaş aralığı gözetmeksizin okul öncesinden başlayıp emeklilik yaşı ve sonrası fifteen plus years (elli yaş üstü) sürekli kullanım, tüketim odaklı arzuların tavan yaptığın kapitalist sistemlerin ana merkezidir. Sürekli tüketmek, tüketmeye muhtaç olma durumudur.

 1. Elektronik Cihaz Kullanımı;

Maddi gücüne güvenip son teknolojiye sahip olup  onu tam performanslı kullanamama gibi durumlar çok olmaktadır. Verdiği fiyatın performansını ölçmeden sadece maddi varlığının tatminkar edici olması kendisi için yeterli olduğunu düşünen fazla tüketen, bilinçsiz tüketen çoğunluk vardır.

 1. Okul Öncesi Teknoloji

Büyüme, öğrenme ve taklit etme çağında olan meraklı 4-7 yaş arası çocukların ağlamalarını, şımarıklıklarını, öfke krizlerini dizginlemek için sus payı olarak tablet verilmesi en büyük tehlikeyi tetikliyor. Saatli bombayı onların kucaklarına atmak gibi oluyor. Kontrol edemediğimiz gücü onların zihinlerine atıp aman sakın beyninizi yıkamayın deyip bilerek veye bilmeyerek beyinlerinin yıkanmasına zemin hazırlamak en büyük kayıptır.

 1. Bilgi kirliliği;

İnternet ortamında büyük verilerin havuzlarda birikmesini sağlayan tek el olmuş birkaç büyük şirketler vardır. Google, YouTube, Udemy gibi üreticilerin yüzbinlerce veya milyonlarca olması ve büyük veri akışları olan düzensiz olması, bilgiye olan güveni çok zedeliyor.

 1. Elektronik cihaz kirliliği;

Sürekli yeni cihazların piyasaya çıkıp eski cihazların donanımsal olarak yetersiz kalması biz son kullanıcıları tüketmeye zorluyor. Eski cihazların geri dönüştürülmesi veya performansın üst seviyeye çıkması için donanımsal olarak güncellenmesi gerekiyor. STK , IT ve üretici firmaların bu güncellemeleri daha verimli hesaplaması gerekmektedir. BM ortak küresel 17 sorundan yine çevre kirliliği ve sürdürülebilirlik üzerine ağırlık  verilmelidir. 1. Teknoloji Detoksu;

Teknolojiyi belirli süre zarfında tamamen bırakmak bilinçli bir detoks olmuyor. O inziva sürecinden sonra bu sefer işler yoğunlaştığından dolayı daha fazla  teknolojiyi kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz. Teknoloji detoksu aslında teknolojiyi daha verimli kullanabilmek için teknoloji okuryazarlık seviyesini yükseltmek gerekmektedir. Bilinçli kullanılan elektronik cihazlar sayesinde zaman ve iş gücü tasarrufu yapılır. Detoksu gün içinde kısa kısa sürelerle yapmak lazım. Pomodoro tekniği gibi tam tersi. 25 dakika teknolojiden uzaklaşıp sonra 5 dakika o uzak kalınan süredeki biriken işleri listelemek lazım. Böylelikle iş hayatında teknoloji ile içli dışlı olan planlarınızı önem sırasına göre dızmış olursunuz.

 1. Bilgisayar Operatörü;

Bilgisayarı mesleki veya eğitim odaklı düzenli kullanma durumudur. Sürekli aynı işi bir plan doğrultusunda yapmak ve o işte hız kazanmanın sonucunda ise teknolojiyi, donanımsal ve yazılımsal güncellemeleri daha fazla takip etmeliyiz ki sürekli kendini yenileyen bir teknoloji ve dijital içerikler treninde geç kalınmamalıdır.

 1. Siber güvenlik;

Sosyal medya hesaplarımızın güvenliği çok önemli. KVKK ve sosyal mühendislik konusunda son kullanıcıların bilinçlenmesi lazım. Uygulama şifrelerinin güvenli bir seviyede olması çok önemlidir. Sosyal mühendislik ile insanların özel hayatları ile dijital kimliklerini birbiriyle senkron bir şekilde analiz edilir. Şifreleri, kurtarma cümleleri veya paylaşım tekniklerini ve benzer içerikleri hackleme sanatıdır.

Kaynakça

 1. Siber güvenlik nedir?
  https://support.microsoft.com/tr-tr/topic/siber-g%C3%BCvenlik-nedir-8b6efd59-41ff-4743-87c8-0850a352a390#:~:text=Dijital%20g%C3%BCvenlik%20olarak%20da%20bilinen,foto%C4%9Fraflar%C4%B1n%C4%B1z%C4%B1%20ve%20hatta%20paran%C4%B1z%C4%B1%20i%C3%A7erir.
 2. Bilgisayar Operatörü Ne Demek?
  https://www.kariyer.net/pozisyonlar/bilgisayar+operatoru/nedir