tel:+905417709205

Tabletlerin ışıklı olması ve ekranlarında sürekli hareketli görsellerin olması çocukların ilgisini çekebilir. Devamlı ekran görüntüsünün değişmesi dikkat ve odaklanma gerektirebilir. Çocukların meraklı olması bu ürünlerin pazarlanmasında çok büyük önem arz ediyor.

“Çocukların 2 yaş gruplarındayken konuşma çağında oluyor.” İzleme, sorulan sorulara cevap verme isteği, ebeveynlerden duyduklarını taklit edebilme hissiyatını yaşıyorlar.

Bebeklik dönemleri yani ilk 30-36 ayında beyin gelişimi çok hızlı ve düzenli oluyor.

Ebeveynler ne yaparsa çocuklar da onların taklidini yapmayı severler. Onlar için bu bir oyundan ibaret bile olabiliyorken ebeveynler için bu bilinçli pozitif yönlendirme. Profesyonel yaklaşım ile eğitim vermekte mükemmel bir metod olabilecek bir oynarken öğrenme saatleri olabilir.

YouTube Kids

“Platformda yalnızca onaylı içerik modu seçildiğinde ise çocuklar sadece ebeveynlerin seçtiği kanalları ve içerikleri görüyor.”

YouTube kazancının büyük bir kısmı reklamdan dönmektedir. Youtube Premium ile ebeveyn olarak hizmet alındığında, reklamlar kapatılabiliyor. İzlenebilecek video kategorileri de sınırlandırılabilir oluyor.

Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarsak okul öncesi çocuklarda youtube kontrol altında olması lazım. 

İnternet Altyapı Sağlayıcı

Ayrıyeten internet altyapı sağlayıcıları da ebeveyn tarafından IP ve URL koruyucu paketleri mevcuttur. Wi-fi’e bağlı cihazların internete erişim saatleri kısıtlanabilir durumdadır. Bu da kontrolün en kolay yöntemlerinden biridir.

Yeşilay

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite ortamında birçok alanda herkes bağımlı olabilir. Bilinçlenmek için geç kalınmaması için önce ebeveynler eğitilmeli. Sonra okul, kamu, özel kurum ve kuruluşlarda hizmet verenler yetişkinlerin de teknoloji okuryazarlığı makul seviyedeyken eğitim alanlarla iletişim kurabilmeli.

Cihaz ve yazılımların kullanışlarını bilmeden öğrencilerine %100’e yakın doğrulukta bilgi veremez. 1 eğitmen ile 20-30 öğrencinin bulunduğu bir ders veya atölye ortamında bütün kilit nokta tek bir eğitmene bağlı kalıyor. Ama bilinçli ve kontrollü olarak öğrenciler de google source yapabilecek seviyede teknoloji okuryazarlığa ve internete erişim hakkı olsa. O ders ve atölye kısmında herkesin araştırmacı bir ruhla doğru bilgiye ulaşabilme hakkına sahip olabilir. Kontrol edemediğin güç güç değildir sözünden yola çıkarak, çok kolay ve basit yöntemlerle internet erişim kısıtlaması yapılarak genç arkadaşların da araştırma ve geliştirme yeteneklerini geliştirebiliriz. Böylelikle öğrenme ve kavramının hızı dizginlenmiş olmaz hatta daha da ivme kazanmış olur.

“Teknoloji sürekli güncellenen, kendini yenileyen canlı bir mekanizma olduğu için eğitimi verenlerden tutun eğitimi alanlara kadar herkesin en güncel bilgiye güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşabilmesi lazım.”

Kaynakça

  1. Psikolog gözünden tablet kullanımı
  1. Yeşilay üzerinden ebeveynler için eğitim dökümanları

    https://ebeveyn.tbm.org.tr/Teknoloji-Bagimliligi
  2. Turk.Net – Dijital Ebeveynlik Kavramı Nedir?

    https://turk.net/blog/dijital-ebeveynlik-kavrami-nedir/
  3. Kln.Psk. Mehmet Dinç – Bağımlılık Kriterleri

    https://ebeveyn.tbm.org.tr/Video/%20Teknoloji%20Ba%C4%9F%C4%B1ml%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1/7